grip

grip

GRİP HASTALIĞI VE NEZLE AYNI ŞEYLER Mİ?

Nezle (soğuk algınlığı) hafif seyirli, öksürük, hapşırmak, aksırık ve burun akıntısı ile seyreder. Hastlarda ateş yoktur. Grip ise ateş, şiddetli kas ve baş ağrısı ile seyreden daha ağır bir tablodur.

domuz gribi

Mevsimsel Grip Hastalığı (grip) Nedir?

İnfluenza virüsü nedeniyle genellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde sık görülen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Her yıl salgınlara neden olarak belirli sayıda insanı etkiler ve hastalandırır. Bu nedenle söz konusu dönemde ortaya çıkan bu hastalık mevsimsel grip olarak ifade edilmektedir.

Domuz Gribi Nedir?

Virüsler farklı farklı hastalıklara neden olan gözle görülemeyen bakterilerden de küçük canlılardır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da gripe neden olan virüsler bulunur.  Genellikle hayvanlardaki influenza virüslerinin insanlara bulaşması beklenmez. Bununla birlikte dönem dönem hayvanlardaki bu virüsler yapısal değişikliğe uğrayarak insanlara bulaşabilmekte ve insanları hastalandırabilmektedir. Domuz gribi virüsü de 2009 yılında Meksika’da bu şekilde insanlara bulaşmış, daha sonrasında insandan insana yayılarak beklenenden çok daha fazla insanı etkilemiş, tüm dünyaya yayılmış ve bir salgına neden olmuştur. Daha sonraki yıllarda aynı virüs insanlar da yine enfeksiyonlara neden olmuş ama artık insandan insana geçen mevsimsel influenza olarak yer almıştır.

GRİP BELİRTİLERİ NELERDİR?

Grip belirtileri, virüsün vücuda girmesinden sonraki 1-3 gün içerisinde ortaya çıkar, aşağıdaki belirtilerden biri ya da birkaçı görülebilir;

  • Ateş (koltuk altından ölçülen 38 °C ve üzeri)
  • Titreme
  • Kuru öksürük
  • Boğaz ağrısı
  • Burun akıntısı ve tıkanıklığı
  • Baş ağrısı
  • Kas ve eklem ağrıları
  • Şiddetli halsizlik
  • İshal, nadiren kusma

Üşüme, titreme yüksek ateş (38C üzerinde) ile birlikte baş ve karın ağrısı tabloya eşlik edebilir. Kuru bir öksürük görülür. Ek olarak, eklem ve boğaz ağrıları, iştahsızlık, burun akıntısı, hapşırma, baş dönmesi de grip hastalığında görülebilir. Çocuklarda bu duruma kusma ve ishal eşlik edebilir, küçük çocuklarda dikkat edilmesi gereken ek belirti huzursuzluk, iştahsızlık ve uyku halidir. Belirtiler hastanın günlük işlerini etkileyecek düzeye ulaşabilir. Bu nedenle halk arasında paçavra hastalığıda denilmektedir. Halsizlik grip geçtikten sonra bile bir kaç hafta devam edebilir. Şikâyetler genellikle 7 gün sürer, ilk 2-3 gün içerisinde şiddetli ,sonrasında azalma eğilimindedir. Ancak tam iyileşme süresi 1- 2 haftaya kadar da uzayabilir.


GRİP TEDAVİSİ VE KORUNMA

Grip temelde öksürük, aksırıkla ortama dağılan virüsün solunması ile bulaşır ancak enfekte sekresyonla temasla da bulaşabilmektedir. Bu nedenle kişsel hijyen ve el yıkama önemlidir. Hasta bireylerin öksürürken ağzını kapatması mendil kullanmasıda bulaşı azaltmak için önemlidir. Grip sezonu başlamadan önce özellikle riskli grupların aşılanmasında fayda vardır. Bu gruplar: Yaşlı kişiler, 2 yaş altında ki çocuk ve hamilelerle beraber diyabet, astım, KOAH vb kronik hastalığı olanları kapsamaktadır. Grip hastalığının tedavisinde hastanın şikayetlerine yönelik ilaç ve istirahat önerilir. Risk grubundaki hastalara antiviral verilebilir.

OZON TEDAVİSİ

Grip sezonu başlamadan önce yapılan Majorotohemoterapi ve minorozonterapi kombinasyonu tıpkı aşılar gibi bağışıklığı güçlendirerek hastalığa yakalanma riskini azaltır. Hastalık esnasında major uygulama 1-2 seansta ile şikayetleri azaltmada son derece etkili olmaktadır.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir