Diyabetik ayak yarası

Diyabetik ayak yarası

Diyabetik Ayak Nedir?

Diyabet kan şekeri yüksekliği ile seyreden çok farklı faktöre bağlı olarak ortaya çıkan ve pek çok organ ve sistemi ilgilendiren endokrin bir hastalıktır. Şekere bağlı komplikasyonlar kötü kontrollü şeker hastalarında organ kaybı ve  fonksiyon bozukluklarına yol açar. Şeker hastalığı hem büyük damarlarda hemde küçük damarlarda hasar yaratır ve buna bağlı başta kalp damar hastalıkları olmak üzere pek çok sistemde ilerleyici bozukluklara hatta sonucunda ölüme sebep olabilir. Diyabet hastalığına bağlı önemli bir sorunda diyabetik ayak yaralarıdır.  Amputasyona (uzvun kesilmesi) giden uzuv kayıplarının en önemli sebebi şeker hastalığıdır. Bu nedenle önemli bir halk sağlığı problemi olan bu durum hakkında şeker hastalığı ile ilgili bilinç düzeyi arttırılmalıdır.


Diyabetik Ayak Neden Olur?

Şeker hastalığında bağışıklık sitemi zayıflar, oku iyileşmesi güçleşir. Sinir harabiyetine bağlı ağrı hissi ortadan kalkar. Damarlarda ilerleyici tıkanıklık doku oksijenizasyonunu bozar. Özellikle vücudun tüm yükünü taşıyan ayaklarımızda ortaya çıkacak küçük yaralanmalar ağrı hissi de olmadığı için çok hızlı şekilde ilerleyebilir. Vücudun bağışıklık siemi yeterli yanıt veremez ve oksijensiz kalan bölgede doku yıkım ve harabiyeti mikroorganizmalar için de iyi bir besinyeri görevi görür.

Nasıl Korunmalı?

Diyabet hastalarına mutlaka ayak bakım eğitimi verilmelidir. Ayakkabı seçimi önemlidir, ayağı vuran dar ayakkabıların kullanılması, içer de tahrişe yol açabilecek dikiş ve düğümler gibi basit gözden kaçabilecek ayrıntılar yaralara davetiye çıkarabilir. Ayakkabıların giyilmeden önce ters çevrilerek içinde olabilecek taş gibi parçaların uzaklaştırılması Sık sık çorapların değiştirilmesi Doğru tırnak kesiminin öğretilmesi Ayak mantarları gibi kronik enfeksiyonların tedavi Açılan yara arsa en kısa zamanda uzman görüşü almak önemlidir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Hastaların kan şeker regülasyonu çok önemlidir. Bu hastaların diyet ve ilaç rejimleri gözden geçirilerek yeniden düzenlenmelidir. Enfekte doku debridmanlarla temizlenerek kanlanmanın canlandırılması  düzenli pansumanlarının yapılması gerekir.. Her diyabetik ayak yarasında gelişi güzel antibiyotik kullanmak doğru değildir. Yaradan kültür alıp gereken vakalar da doğru antibiyotiği seçmek gerekir. Unutmamak gerekir ki diyabete bağlı ayak yarası gelişen hastaların hemen hemen hepsinde eşlik eden kalp ve böbrek problemleri bulunmaktadır. Uygun vakalar da hiperbarik oksijen tedavisi ve ozon tedavisi bu tedaviye eklenerek başarısı arttırılabilir.

Diyabetik Ayakta Ozon Tedavisi

Yaranının lokalizasyonuna göre vakum ve torbalama yöntemleri tercih edilebilir. Yüksek dozlarda başlanan ozonla yara dezenfeksiyonu sağlanarak akabinde modülatör dozlarda devam edilir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir