Kızamık

Kızamık

Kızamık Hastalığı Nedir?

Çoğunlukla kış ve ilk bahar dönemlerinde ortaya çıkan, ateş ve deride döküntüler ile seyreden, bulaşıcı virütik bir hastalıktır.Damlacıklar yoluyla kişiden kişiye geçen oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. Bulaştan sonra enfeksiyon gelişen döneme kadar ki süre (kuluçka dönemi) 10-14 gündür. Şikayetler başlamadan önceki iki gün ile döküntü başladıktan sonraki dört-beş gün en bulaşıcı olduğu dönemdir. Bir kez geçirildikten sonra hayat boyu bağışıklık kazanılır.

Kızamığın belirtileri nelerdir?

  • 1-3. günler arası: Hafif veya yüksek ateş, kuru öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık gibi spesifik olmayan nezle bulguları vardır. Sonrasında  üst azı dişlerinin yanındaki dişetlerinde ve yanak mukozasında, küçük beyaz noktalar (Koplik lekeleri) gelişir. Bu lekeler kızamığa özgüdür ve kızamık için tanı koydurucudur.
  • 4-8. günler arası: Yüksek ateş (39C -40C) ve döküntüler gelişir. Döküntü, kulak arkasından başlayarak yüze, oradan gövdeye ve daha sonra da kol ve bacaklara yayılır. 3. güden sonra aynı sırayı izleyerek solmaya başlar ve yerinde geçici bir renk değişikliği bırakabilir.Gövdede döküntüler birleşme eğilimindedir.
  • Göz konjunktivası iltihabı (konjunktivit) görülebilir. Gözler ışığa karşı hassaslaşır, batma yanma kaşınma ve kızarıklık görülür.

Kızamıkların %20’ye varan bir oranı döküntü olmadan seyretmekte ve tanı almamaktadır.

Kızamık başka hastalıklara neden olabilir mi?

Kızamık enfeksiyonu zatürreye, boyundaki lenf bezlerinin iltihaplanmasına, orta kulak iltihabına, beyin iltihabına ve bağışıklığı düşürerek tüberküloz enfeksiyonunun tekrar aktif hale geçmesine neden olabilir. Kızamık geçiren hastalarda yıllar sonra Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) gelişebilir.

Kızamıktan korunma nasıl olur?

Zayıflatılmış canlı virüs aşıcı 15 aylık çocuklara tek doz uygulanır. Beslenme veya bağışıklık sistemi bozukluğu olan çocuklarda 6 ay sonra bir destek dozu daha yapılır. Salgın dönemlerinde 9 aylıktan büyük tüm çocuklara aşı uygulanabilir. Bu takdirde 15 ay tamamlanınca bir destek dozu daha yapılır.

 

Kızamığın tedavisi nasıldır?

  1. Hastalık son derece bulaşıcı olduğu için hastanın 10 gün süreyle izole edilmesi uygundur.
  2. Ateş düşünceye kadar yatak istirahati gerekir.
  3. Şikayetlere yönelik semptomatik tedavi uygulanır. Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ve öksürük şurupları vs. kullanılabilir.
  4. Bakterilere bağlı ikincil enfeksiyonlar gelişmediği sürece antibiyotik tedavisi verilmez.
  5. Kızamıklı bir çocukla temas eden kişilere aşılı değilse yada geçirmemişse  gamma globülin yapılarak hastalık önlenebilir veya hastalığın seyri hafifletilebilir.

Ozon Tedavisi

Tüm viral enfeksiyonlarda olduğu gibi tamamlayıcı unsur olarak tedaviye eklenebilir. Çocuklarda damar yolu açmak zor olabileceğinden rektal insuflasyon tercih edilebilir.

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir