Sedef (psoriasis)

Sedef (psoriasis)

Sedef hastalığı (psoriasis) nedir? Kimlerde görülür?

Psoriasis yani sedef hastalığı deriyi ve eklemleri etkileyebilen bir hastalıktır. Genellikle ciltte kırmızı pullu lekelerin görünmesine neden olur. Sedef hastalığının neden olduğu pullu lekeler, psoriatik plaklar olarak adlandırılır,

Psoriasis toplumda %2-3 oranında görülen, iyileşme ve alevlenme dönemleriyle seyreden, süreğen, iltihabi bir hastalıktır. Ortaya çıkmasında birçok faktör suçlanmaktadır. Genetik ve çevresel faktörler hastalık patogenezinde birlikte rol alırlar. Sedef hastalığında anormal keratinosit gelişimi ile beraber olan cildin en üst tabakasında aşırı üreme ile sonuçlanan kompleks immünolojik reaksiyon vardır.

Nasıl Tanı Koyulur ve gibi şikayetlere sebep olur?

Psoriasiste deri tutulumu tipiktir. Kırmızımsı bir zeminde beyaz sedefi renkte kabuklanma görüntüsü ile tanı konması kolaydır. Ayrıca deri tutulumu yanında tırnak ve eklem tutulumu ile de seyretmektedir. Plaklar sıklıkla dirseklerin ve dizlerin derisinde görülür, ancak kafa derisi ve cinsel bölgeler de dahil olmak üzere herhangi bir alanı etkileyebilir.

İyi Tedavi Edilmeyen Sedef Hastalarını Neler Beklemektedir?

Metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalık, artrit, iltihabi barsak hastalığı gibi bazı ek hastalıkların psoriasise eşlik etmesi altta yatan iltihabi sürecin birçok organa zarar verdiğinin kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca başkaca daha önemli bir konu da sedef hastalığının bireylerin yaşam kalitesini ciddi derecede olumsuz etkilemesidir.

Yapılan araştırmalar  psoriasiste hastaların yaşam kalitesinin kanser ve diyabet gibi diğer ciddi  süreğen hastalıklar kadar etkilendiğini ortaya koymuştur. Sedef hastalarında özgüven eksikliği, anksiyete, depresyon, kendini değersiz hissetme gibi durumlarla kişinin aile ve sosyal yaşamında ve iş hayatında bozulmalar olduğu saptanmıştır.

Yaşam kalitesinde düşme ve fiziko-sosyal eksiklik nedeniyle uygun etkili tedaviye ve uzun süreli hastalık kontrolüne gerek duyulduğu kesindir.

Bu ve benzer nedenlerle sedef hastalarının tedavi ile ilgili ortak sorunları, tedaviye güvenlerinin kalmamış olmasıdır. Hastalar genellikle tedavi olmak istemezler, verilen tedavileri yetersiz bulurlar ve bir şekilde kendi başlarının çaresine bakarlar. Bu davranış modelinde; uygulanan tedavilerin zor, zahmetli ve yan etkilerinin olmasının da rolü olduğu açıktır.

Sedef hastalığının belirtilerini kötüleştiren durumlar nelerdir?

  • Stres
  • Soğuk hava
  • Sigara içmek
  • Ağır alkol tüketimi
  • Geçirilen enfeksiyonlar(Cilt enfeksiyonları, boğaz enfeksiyonları vb.)
  • Güneş yanığı, kesikler, sıyrıklar veya böcek ısırıkları gibi deride yaralanmalar
  • Bazı ilaçlar (lityum, bazı hipertansiyon ilaçları, anti-sıtma ilaçları ve iyodür gibi ).

Sedef Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedaviyi belirleyen en önemli unsur hastalığın derecesi ve tutulumun şiddetidir. Lokal sınırlı cilt tutulumu olan bir hastada topikal ilaçlar merhem ve kremler (topikal kortizon, aspirin vb içeren ilaçlar) yeterli olabilirken eklem tulumu yada çok yaygın cilt tutulumu olan hastalarda sistemik kortizon hatta anti-kanser ilaçlarının kullanılması gerekebilir.

Ozon Tedavisi Bu Hastalarda kullanılır mı?

Ozon, sedef hastalığının belirtileri ve semptomlarıyla savaşmada kullanılan medikal tedavilere  ek bir tedavi imkanı sunar  ve atakların sıklığı ve şiddetini azaltmada yardımcı olabilir. Ozon Terapisi kandaki toksinleri ve kirleri nötralize eder, iltihabı azaltır, şişmeyi azaltır, cildi yumuşatır, kandaki oksijen seviyelerini arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, stres ve endişeyle savaşır ve genel sağlığınızı iyileşmeyi kolaylaştırır.

Ozon Tedavisine Başlanınca Bütün İlaçlar Bırakılıyor mu?

Ozon tedavisi başlanan hastaların mevcut tedavileri aksatılmadan devam edilir. Takip eden primer doktoru tedavi sürecince başka bir öneride bulunmuyorsa mevcut ilaçlar kesilmez. İyileşmesi hızlanan ve hastalığı kontrol altına alınan hastalarının ilaçları ile ilgili doz ayarlması veya ilaçların bırakılması ilgili doktoru ile beraber kararlaştırılır.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir