Ülseratif Kolit

Ülseratif Kolit

Ulseratif Kolit Nedir?

Ulseratif kolit kalın barsağı (kolon) tutan bir hastalıktır. İnce barsaklar sindirim ve gıdaların emildiği bölümken kalın barsaklar feçesin depolandığı ve içindeki kalan sıvının emildiği bölümdür.Burada katılaşan feçes (dışkı ) makattan dışarıya atılır.
Ülseratif kolit geliştiğinde kolonun iç yüzünü döşeyen tabaka (mukoza)da  iltihap ve kanayan yaralar (ülser) oluşur.
Hastaların hemen hepsinde makattan önceki barsağın son bölümü (rektum) tutulur. Bazı hastalarda kalın barsağın tamamında da hastalık görülebilir. Hastalık klinik bulguları ile Crohn Hastalığı ile karışabilmektedir.
Hastaların bir kısmında başlangıç döneminde kabızlık olabilirse de, genellikle ishal vardır. Dışkı kanlıdır, kanla birlikte mukus denilen parlak, kaygan barsak salgısı ve cerahat de dışkıda görünür..
Ülseratif kolit; kronik, süregen bir hastalıktık olup uzun süreli takip ve tadavi gerektirir. Tedavi ile hastanın şikayetleri ve barsaktaki hastalık hali düzelir. Ancak zaman zaman ataklar görülebilir.

Ülseratif Kolit Neden Olur? Bulaşıcı mıdır?

Ülseratif kolitin nedeni ve nasıl oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Gıda içerisinde alınan çeşitli maddeler, bakteri, bakterilerin ürettiği toksinler, viruslar hastalığın ortaya çıkmasında rol oynayabileceği düşünülmektedir. Başlatan sebep ne olursa olsun barsak mukozasında cevap olarak iltihap hücreleri artar, inflamasyon ve ülserler gelişirek mukozal bütünlük bozulur.

Ülseratif kolit hastalığı kişiden kişiye bulaşmaz. Çünükü bir enfeksiyon hastalığı değildir.

Ülseratif Kolit Gebeliğe Engel midir?

Hastalığın akif olduğu dönemlerde gebelik önerilmez. Gebelik düşünen hastalarda ilaç değişiklikleri konusunda mutlaka doktoru ile görüşmesi uygun düşer. Kimi hastada gebelik boyunca hastalık baskılanırken kimi hastada da aktivasyon görülebilir. Gebelik süresince güvenle kullanılabilecek ilaçlar bulunmaktadır.

Nasıl Teşhis Koyulur?

Hastanın hikayesinde dönem dönem tekrarlayan yada uzun süredir geçmeyen kanlı mukuslu ishalle hastalıktan şüphelenilir. Çok nadiren kabızlıkta olabilir. Yapılan dışkı ve kan tetkikleri ile barsak infeksiyonu olmadığı anlaşıldıktan sonra teşhisi kesinleştirmek için kolonoskopi yapılması gereklidir. Kolonoskop adı verilen yumuşak, fleksibl, ucundan ışık veren özel aletlerle makattan girilerek bütün kalın barsağın iç yüzeyi gözle görülerek incelenir. Hastalığa özel bulgular, hastalığın şiddet derecesi ve barsaktaki yaygınlığı belirlenir. Kolonoskopi sırasında barsak mukozasından alınan küçük bir doku parçasının (biyopsi) mikroskop altında incelenmesi ile teşhis kesinleştirilir.
Bazen hastalığa ait bulguların saptanması amacıyla barsak filmi çekilmesi gerekebilir. Hem barsak filminin hemde kolonoskopinin takipleri boyunca tekrarlanması gerekebilir.

Ülseratif Kolit Kansere Yol Açar mı?

Ülseratif kolitli hastaların normal bireylere göre kalın barsak kanserine yakalanma riski artış gösteririr. Bu nedenle düzenli takip ve tedavi gerekir. Özellikle 10 yılı aşan hastalık ve tüm bkalın barsakta (pankolit) tutulum varsa bu risk dahada artış gösterir.

Ülseratif Kolit Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Ulseratif kolit tedavisinde özel bir diyet önerilmemektedir. Hastalığa neden olan ya da şiddetlendiren belirlenmiş herhangi bir yiyecek yoktur.
Tedaviye iyi cevap vermeyen bazı hastalarda gıda duyarlılığı ve laktoz intoleransı olabileceği için süt ve sütlü gıdanın diyetten çıkarılması önerilebilir.

Ülseratif Kolit Ameliyat Gerektiren Bir Durum mudur?

    1. Yoğun ilaç tedavisine rağmen iyileşmeyen, barsak felci veya delinme riski taşıyan çok şiddetli aktivasyon olması (toksik megakolon)
    2. Yıllarca sık tekrarlayan ataklar nedeniyle hastanın iyileşmemesi.
    3. Özellikle kalın barsağın büyük kısmı, ya da tümü hasta olanların tedaviyle hızlı düzelmemeleri.
    4. Vücudun diğer organlarında da (göz, deri, eklem) iltihabi hastalığın sık sık tekrarlaması.
    5. Kalın barsakta kanser gelişme riskinin belirmesi.

Ülseratif Kolit Nasıl Tedavi Edilir?

Ulseratif kolit otoimmun bir bozukluk olduğu için bağışıklık sistemini değiştiren ve modüle edilen ilaçlarda tedavi edilir. Hastalığın yerleştiği bölge yaygınlık ve aktivitesine bağlı olarak ağızdan ve/veya rektal yoldan uygulanan ilaçlar kullanılır. Hastalık aktivitesi azalınca ilaç dozlarında değişiklikgerekebilir.

Ülseratif Kolitte Ozon Tedavisinin Yeri Var mı?

Özellikle aktif dönemde ciddi kanaması olan hastalarda rektal insuflasyon kanamanın hızla kesilmesine yardımcı olur. Hastalık remisyonunun idamesinde ilaçlara ek olarak uygulamak ilaç dozlarını minimal tutmayı sağlar.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir