Viral Zatürre

Viral Zatürre

Zatürre(Pnömoni) Nedir?

Akciğer dokusunun iltihabı halk arasındaki ismi ile zatürre (pnömoni) çok farklı mikroorganizmalara bazende kimyasal madde maruziyetine bağlı olarak gelişebilir. İltihaba neden olan ajan, hastanın bağışıklık durumu, iltihabın yaygınlığına, ek hastalıkla vb. durumlara bağlı olarak hastaların şikayetleri ve başvuru anındaki bulguları değişebilir.

Virüsler, mantarlar,bakteriler,parazitler,mikobakteriler (tüberküloz-özel bir zatüre şeklidir) gibi enfeksiyon ajanları zatüreye yol açabildiği gibi fiziksel (örneğin radyasyon pnömonisi), kimyasal(örneğin toksik gazlara bağlı zatüre) yada immunolojik( lupus, churg strauss gibi) nedenlerle zatüre gelişebilir.

Viral zatürre

Grip, kızamık, adenovirüs, Respiratuvar sinsityal virüs, Parainfluenza virüs, kızamıkçık, su çiçeği vb. virüslere bağlı olarak gelişen zatürelerdir. Çoğu kez ayakta geçirilen viral zatüreler bazen de çok ağır seyirli ve ölümcülde olabilmektedir.

KLİNİK

 • Akciğer Bulguları: öksürük, nefes dalığı, balgam, ateş
  ve göğüs ağrısı
 • ÜSYE Bulguları; nezle, hafif ateş, burun akıntısı,balgamsız (kuru) öksürük
 • Diğer Bulgular:Kilo kaybı, keyifsizlik, baş dönmesi, halsizlik
  Başağrısı, mide barsak şikayetleri,ishal, eklem ağrısı, deri döküntüsü

 Pnömoni Oluşmasını Kolaylaştıran Risk Faktörleri:

 1. İleri yaş
 2. Kronik hastalıklar: Akciğer hastalıkları (KOAH, bronşektazi, akciğer kanseri), kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı, sinir sistemi hastalıkları (kas hastalıkları, inmeler, bunama), yutma güçlüğü yapan durumlar (çene, kas, sinir hastalıkları, tümörler, yemek borusu hastalıkları), bağışıklık sistemi hastalıkları (AIDS, kan ve lenf bezi kanserleri)
 3. Sigara kullanımı
 4. Alkol alımı
 5. Kusmalar
 6. Geçirilmiş uzun süreli ameliyatlar
 7. Grip salgınları
 8. Bağışıklık sistemini etkileyen ilaç kullanımı

Nasıl Tanı Koyulur

Muayene sonrası gerek duyulduğu taktirde akciğer filmi ve basit birkaç testle tanı koyulabilir.

Her Zatürre Hastası Hastaneye Yatırılır mı?

Hastaneye yatırmak çoğu hastada gerekmemektedir. Hastaneye yatıp yatmama konusunda hekimin muayene bulguları hastanın yaşı, ek hastalığının olup olmaması gibi kriterlere bakılır. Hastada genel durum bozukluğu ve solunum yetmezliği bulguları varsa yatırılması gerekir

Viral Zatürreler Nasıl Tedavi Edilir

Bu hastaların çoğunda spesifik bir tedavi gerekmez şikayetlerine yönelik öksürük şurubu ateş düşürücü ve yatak istirahati önerilir. Şayet hastalık çok ağır seyrediyor ve hastaneye yatış gerektirecek düzeyde yakınmaları varsa antiviral ajanlar verilebilir.

Ozon Tedavisi tüm bu tedavilere ek olarak verilebilir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir