zona-su çiçeği-herpes (uçuk)

zona-su çiçeği-herpes (uçuk)

ZONA ZOSTER (GECE YANIĞI)

Zona, suçiçeği hastalığına neden olan “Varicella zoster” adlı virüsün meydana getirdiği döküntülü bir hastalıktır. Çocukluk çağında geçirilen suçiçeği enfeksiyonu sonrası sinir köklerinde latent (uyur) hale geçen virüs, bağışıklık sistemi zayıfladığında(Grip, idrar yolu enfeksiyonu, kanser,stres gibi…) aktive olur ve  ilerki yaşlarda zona olarak karşımıza çıkabilir. Halk arasında gece yanığı olarak da bilinen ve şiddetli ağrılara yol açan zona her yaşta çıkabilsede genellikle 50 yaş üzerinde daha sık görülür. Hastalık tipik olarak ağrı, yanma, kaşıntı ve sonrasında içi su dolu kabarcıklarla (vezikül) seyreder. Tutulan sinir trasesi boyunca lezyonlar ortaya çıkar ve genellikle vücudun bir yarısında görülür. Lezyonlar 3. günden sonra patlar kabuklanarak 2-3 haftada iyileşir. Bazen lezyonlar iyileştikten sonra bile şiddetli ağrılar görülebilir. Postherpatik nevralji kimi zaman enfeksiyondan sonra sebat eden ağrı , kimi zaman da yıllar sonra enfeksiyon bölgesinde sadece ağrı olarak kendini belli eder.

Zona hastalığı dermatom denen sinir hatları boyunca gelişir ve bu nedenle de genellikle vücudun bir bölgesinde kalma eğilimindedir. Vücudun her bölgesinde ortaya çıkabilmekle beraber dirsek altı bölgede nadiren görülür.

Zona Nedenleri

Çocukken geçirilen suçiçeği sinirlerde latent (uyku) halde kalır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile yeniden aktif hale gelerek zona hastalığına neden olur. Bağışıklık sisteminin zayıflama nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Yaşlanma
  • Romatizmal hastalıklar gibi kronik sağlık sorunları
  • Kanser ve kanser tedavisi
  • Dengesiz beslenme
  • Bazı ilaçlar
  • Zatürre, AİDS gibi ciddi enfeksiyonlar
  • Stres

Daha önceden su çiçeği geçiren bireylere zona bulaşmaz. Lakin su çiçeği geçirmeyen vede aşısız bireylerde bulaşla su çiçeğine neden olabilir.

Tedavi

Zona hastalığında ilk 4 gün içinde antiviral tedaviye başlamak gerekir. Ne kadar erken tedaviye başlanırsa tedavi başarısı o kadar yüksek olur. Topikal ilaçlar kaşıntı ve yanma tarzı şikayetlerin kontrolünde yardımcı olabilmekle birlikte çok ciddi ağrısı olan hastalarda daha etkili ağrı kesicilerle kimi zaman antidepresan, antiepileptik ilaçaların kombinasyonu gerekebilir. Postherpatik nevraljili hastalarda ilaç tedavisine rağmen bazen ağrı kontrol altına alınamaz ve bu tür hastalarda sinir blokajı gibi invaziv girişimler gerekebilir.

Zona ve Ozon Tedavisi

Hem zona hem de postherpatik nevraljide ozon kullanılabilir. Ozon uygulamaları dermatom hattında ağrı kesici olarak lokal enjeksiyon ve kombine edilen Majorotohemoterapi yada rektal insuflasyon şeklinde olabilir. Hastanın ihtiyacına göre planlanan tedavilerde oldukça yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir. Yine akut lezyonlar için ozonyağı ve ozonlu su uygulanarak enfeksiyon kontrolü sağlanabilmektedir.

HERPES SİMPLEX (UÇUK)

HSV (Herpes Simpleks Virüsü) tekrarlayan ağız ve genital bölgedeki uçukların en sık sebebidir. Çoğu zaman masum cilt enfeksiyonlarıyla seyretse de nadiren gözde kerato konjonktivit, beyine ilerleme ile ensefalite kadar ilerleyebilir. Enfeksiyon kişiden kişiye temas yoluyla geçmektedir. İlk bulaş sonrası lezyon iyileşse de duyu sinirleri içerisinde latent olarak kalır ve bağışıklık sitemi zayıfladığında lükslerle seyreder. İki alt tipi vardır:

  1. Herpes Simpleks Virüsü tip 1 ağız ve dudak bölgesi lezyonlarla ilişkilidir.
  2. Herpes Simpleks Virüsü tip 2 (HSV-2) genellikle cinsel organlarda lezyonlara neden olmakta ve cinsel ilişki ile bulaşmaktadır.

 

Tekrarlayan HSV Enfeksiyonu

Enfeksiyon tekrarlama eğilimindedir. Ateş, UV ışığa maruz kalmak, sürtünme yada cinsel ilişki ile ilişkili travma, adet görme,stres veya bağışıklık sistemini etkileyen herhangi bir hastalıkla tetiklenebilir. Lokal kaşıntı; ağrı ve veziküllerin ortaya çıkmasından  saatler veya günler önce de ortaya çıkabilir. İçi su dolucuk kesecikler (vezikül) genellikle bir kaç gün içersinde kendiliğinden patlar ve bir hafta içersinde tekel bırakmaksızın iyileşir. Lezyonlar ıslak olduğu müddetçe hastalık bulaştırıcılığı devam etmektedir.

Tedavi:

Ağır enfeksiyon tablosunda göz tutulumu yada beyin tutulumu varsa Sistemik ilaç ve hastaneye yatırmak gerekebilir. Lokal enfeksiyonların tedavisinde ise tropikal antiviral ilaçlar ve ağrı kesicilerle tedavi edilmektedir.

Ozon Tedavisi

Tekrarlayan uçuk (HSV) enfeksiyonu olan hastalar lezyonlar henüz yeni ortaya çıkmaya başladığında lokal ozonyağı ve ozonlu su kullanmaları durumunda lezyonlar çok hızlı şekilde geriler. Major ve minorotohemoterapi ile uçuk tedavisinde kullanılabildiği gibi düzenli uygulamalar uçuk çıkmasının önüne geçmede yardımcı olabilir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir